Adana Aladağ kız yurdunda çıkan yangın yürekleri dağladı!

Adana Aladağ'da elektrik panosundan çıkan yangın 12 kişinin yaşamını yitirmesine 22 kişinin de yaralanmasına neden oldu.

ömer
ömer
02 Aralık 2016 Cuma 16:55
Adana Aladağ kız yurdunda çıkan yangın yürekleri dağladı!
Adana Aladağ'da bulunan bir Kız Öğrenci Yurdu'nda çıkan yangın 10 öğrenci, 1 çocuk ve 1 eğitmen olmak üzere 12 kişinin hayatını kaybetmesine ve 22 kişinin de yaralanmasına sebep oldu.

Yangının elektrik kontağından çıktığı belirtilirken, olaydan bir gün önce saat 15:00 sularında TEDAŞ yetkililerinin elektrik sayacını değiştirdiği belirtildi. Aynı ilçede elektrik sayacı değişen 1 evde de yangın çıkması takılan sayacın güvenli olmadığı yada takan personelin hatası olabileceği ihtimalini gözler önüne sermiş oluyor.

Adana Aladağ Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu'nda bulunan yangın merdiveninin de basında yer aldığı gibi kilitli olmadığı ve öğrencilerin çoğunun çıkan yangından kaynaklanan yoğun dumandan dolayı zehirlendiği belirtildi.

Yangın akşam saatlerinde 19:30 civarında Adana'nın Aladağ ilçesinde bulunan Sinanpaşa Mahallesi'ndeki 34 ortaöğretim öğrencisinin kaldığı Kız Öğrenci Yurdu'nda çıktı. Yangına Aladağ ve Adana Büyükşehir Belediyesi ve Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin müdahale ettiği bilgisi verilirken, yurda sadece 25 metre mesafede bulunan İtfaiye'nin merdivenli aracı bulunmadığı için Adana'dan araç talep ettiği iddia edildi. Yangını söndürmek için gelen itfaiye aracınında çok eski ve donanımsız olması dikkat çekti.

Yangında paniğe kapılara pencereden atlayan öğrencilerden bazıları pencereden atlarken, bazı öğrencileride yurt personelinin kurtarmak için pencereye yönlendirdiği bilgisi verildi. 22 kişinin yaralandığı belirtilirken, bazı öğrencilerin vücudunda kırıklar tespit edildi. Yaralı öğrencilerin ise durumlarının ağır olmadığı ve sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.MÜDÜRÜN 4 YAŞINDAKİ KIZI DA YANGINDA CAN VERDİ!

Yurt yangınında yaşamını yitiren eğitmen ve öğrencilerin kimlikleri belli olurkan, yurt müdürünün 4 yaşındaki küçük kızının da yangında yaşamını yitirdiği belirlendi. Yurt müdürü C.G.'nin 4 yaşındaki kızı Sare Betül Genç, Eğitmen Fatma Canatan ile birlikte 8. sınıf öğrencileri Sema Nur Aydoğdu, Zeliha Avcı, Sevim Köylü; 7'nci sınıf öğrencileri Gamze Bagir, Sümeyye Yetim, İlknur Maden; 6. sınıf öğrencisi Nurgül Pertlek, 5'inci sınıf öğrencileri Bahtınur Baş, Tuğba Ağdoğdu ile Cennet Karataş hayatını kaybetti.ÖNCE 6 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Aladağ ilçesindeki özel öğrenci yurdunda 12 kişinin hayatını kaybettiği yangına ilişkin soruşturma çerçevesinde, aralarında 4 yaşındaki kızı da ölen yurt müdürünün de bulunduğu 6 kişinin gözaltına alındığı bilgisini verdi.

Yeldan, yaptığı açıklamada, Aladağ'daki özel öğrenci yurdundaki yangınla ilgili soruşturma kapsamında yurt müdürü, 3 eğitmen ve 2 hizmetlinin gözaltına alındığını belirtti.

GÖZALTI SAYISI 14'E YÜKSELDİ

Adana'nın Aladağ İlçesi'nde 10 kız öğrenci, 1 küçük yaşta çocuk ve 1 eğitmen olmak üzere 12 kişinin yaşamını yitirmesi ve 22 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan yangın ile alakalı olarak süren soruşturma kapsamında Adana Kozan Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yeni açıklama geldi.  Yapılan açıklamada, olayın meydana geldiği Özel Orta Öğretim Kız Öğrenci Yurdu'ndaki görevliler ile yurdun sahibi olan Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği yöneticileri olmak üzere toplam 14 kişi hakkında gözaltı kararı verildiğini bildirdi.

Soruşturma çerçevesinde öğlen saatlerine kadar 7 kişi gözaltına alınırken, haklarında gözaltı kararı verilen 1 kişinin hastanede tedavisinin sürdüğü, 6 kişinin de arandığı bilgisi paylaşıldı.BAŞBAKAN YARDIMCISINDAN AÇIKLAMA!

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Adana'nın Aladağ İlçesi'nde bulunan kız öğreci yurdunda çıkan yangın ile alakalı açıklamalarda bulunarak, "24 yaralı olay mahalinden çıkarılabildi. Malesef 12 vefat hadisesi meydana geldi. 10 öğrenci, 1 çocuk, 1 yetişkin hayatını kaybetti. Bunlar çok önemli acılar. Bu çocuklar ülkemizin geleceği. Olay şu andan itibaren Aladağ ve Kozan Başsavcılıklarınca takip edilmektedir. Otopsi çalışmaları devam ediyor. Bu akşam itibariyle otopsi çalışmalarının tamamlanmasını bekliyoruz. Bize verilen bilgi yangın çıkış kapısının kilitli olmadığıdır. En son denetleme Haziran 2016'da yapılmış" şeklinde konuştu.BİLİRKİŞİ RAPORU: YANGIN ELEKTRİK PANOSUNDAN!

Adana Aladağ'da çıkan kız öğrenci yurdu yangınında bilirkişi raporu da basına yansıdı.

Basına yansıyan ön bilirkişi parorunda yangının elektrik panosundan çıktığı belirtilerken, elektirik panosunun eski olması ve diğer elektirik panosunun da şartellerinin eskimiş olması ayrıca kaçak akım rolesi bulunmamasından kaynaklandığı ve görüşüne yer verildi.

Aladağ'daki yurt yangnıyla ilgili bilirkişi raporunda yangının elektrik panosunun eski olmasından kaynaklandığı belirtildi.

Aladağ Cumhuriyet Başsavcılğı'nın yurt yangını ile ilgili hazırlattığı bilirkişi ön raporunda, yaşamını yitirenlerin, yangın merdiveni kapısının kolu olmadığı için dışarıya çıkamadıkları, yangına binanın ikinci panosundaki şartellerin eskimiş olması ve kaçak akım rolesi bulunmamasından kaynaklandığı görüşü yer aldı.

İş güvenliği konusunda uzman olan bilirkişi 1. katta bulunan yangın merdivenin kapısının plastik yapıya sahip olan PVC şeklinde olduğu ve kapının dışa açılır şekilde olduğu, ancak kapıda kol bulunmadığı görüşüne yer verirken, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak Haziran 2016'da denetim yapıldığı belirtirken, yapılan denetimde denetmenin bu eksikleri akratıp aktarmadığı ise merak konusu oldu.Elektrik konusunda uzman olan bilirkişi ise binada bulunan elektrik panosunun arka kısmından yangın çıkabileceği ihtimaline yer verdi. Bilirkişi şartellerin eski veya özelliğini kaybetmiş olabileceğinden dolayı ark oluşması sonucu alev almış olabileceği görüşüne yer verdi. 

Ayrıca bilirkişi raporunda yaşamını yitirenlerden 7'sinin ikinci kattaki bir odada olduğu, 4 kişininse yangın merdiveninin yanında bulunan bir odada olduğu 1 kişinin de birinci katta bulunduğu bilgisi verildi.

ADANA VALİSİ AĞIR YARALANAN OLMADIĞINI BELİRTTİ

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Aladağ'da çıkan yurt yangını ile alakalı olarak, "Yangında 12 vatandaşımızı kaybettik. Bunlardan 11'i öğrenci, biri eğitmen. 22 vatandaşımız da yaralı. İçeridekilerin tamamına ulaştık. İlk belirlemelere göre yangının elektrik kontağından çıktığını tahmin ediyoruz" diyerek, olay yerindeki yaptığı incelemelerin ardından basına "Yangın akşam 19:25 civarında çıkmış. Yaralılardan durumu ağır olan herhangi kimse yok. Yaralıların bazıları pencereden atlamışlar. Yaralılar hastaneye kaldırılmış" açıklamasını yaptı.

ADANA VE ALADAĞ BELEDİYE BAŞKANLARINDAN YANGINLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de yurtta çıkan yangına ilişkin olarak, "Yangın söndürüldü. Üst kattaki öğrencilerin kalabileceği her tarafa ulaşıldı. Alt kattan, orta katlardan üst katlara doğru yangından kaçmak için çıktıkları düşünülüyor. Yaralılarımız var. Üzücü bir hadise. 23 kişi yaralı olarak hastanede, durumu ağır olan kimse yok. Hepsi ortaokul talebesi. 12-13 yaş aralığında birçoğu. Muhtelemen elektrik kontağından çıkmış olabileceği üzerinde düşülüyor. Binanın dışında ahşap kaplama var bu da yangının artmasına neden oldu" şeklinde konuştu.

Diğer taraftan Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik, "Çatı katı ahşap, yangını söndürmeyi zorlaştırdı. Yoğun çabaya rağmen üst kattaki çocuklarımıza ulaşamadık. İlçe merkezinde araçlarımız anında müdahale etti. Ancak duvarların ahşap olması yangını körükleyen etkenlerden oldu" açıklamasını yaptı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE BAŞBAKAN YILDIRIM TELEFONLA BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adana Valisi Mahmut Demirtaş'ı telefon ile arayarak Adana Aladağ'da bulunan öğrenci yurdunda çıkan yangına ilişkin bilgiler aldı.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından elde edilen bilgiye göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adana Aladağ Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu'nda çıkan yangında hayatını kaybedenlerin olmasından dolayı derin üzüntü duyduğunu ifade ederek, konuyla ilgili Adana Valisi Mahmut Demirtaş'tan bilgiler aldı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, yaralananlara ise şifa dileğinde bulunduğu bilgisi verildi.

Diğer taraftan Başbakan Binali Yıldırım'da olay ile ilgili bilgi almak için Adana Valisi Mahmut Demirtaş'ı telefonla aradı.CHP HEYETİ VE BAZI BAKANLAR ADANA'YA GİTTİ

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, öğrenci yurdunda meydana gelen yangın nedeniyle Adana'ya gittiği bilgisi verildi.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem de Adana'ya gelen isimler arasında yer aldı. Bakanlar, karayoluyla Aladağ İlçesi'ne geçiş yaptı.

Öte yandan ana muhalefet partisi CHP'nin de olay yerine heyet gönderdiği bilgisi verildi.

KEMAL KILIÇDAROĞLU: "YÜREĞİMİZ PARÇALANDI"

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Adana Aladağ Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu'nda meydana gelen yangın ile alakalı olarak, "Aladağdan gelen haber yüreklerimizi parçaladı, bu acının tarifi yok" açıklamasını yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu, 11 öğrenci ve 1 eğitmenin yaşamını kaybettiği yangın ile ilgili olarak, resmi Twitter hesabı üzerinden paylaşımda bulundu.

"Aladağdan gelen haber yüreklerimizi parçaladı, bu acının tarifi yok" ifadesini kullanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yaşamını yitiren öğrencilere Allahtan rahmet dileğinde bulundu.

DEVLET BAHÇELİ: "SORUMLULAR CEZASINI ÇEKMELİ!"

MHP Lideri Devlet Bahçeli ise Adana Aladağ'da bulunan öğrenci yurdunda çıkan yangın ile ilgili olarak, "Yangın faciası her yönüyle, her ihtimaliyle araştırılıp incelenmelidir. Yangının nasıl çıktığı, içi ahşap kaplı söz konusu iki katlı yurt binasını nasıl sardığı en kısa sürede netleştirilmeli; sorumlular, denetim ve kontrol görevini suiistimal edenler mutlaka bulunup cezalandırılmalıdır" ifadesini kullandı.

İTFAİYE DAİRE BAŞKANI AÇIKLAMA YAPTI

Adana İtfaiye Daire Başkanı Fatih Durukan, "Aladağ İlçesi'ndeki ahşap olan kız öğrenci yurdunda çıkan yangında 11 öğrenci ile 1 görevli hayatını kaybetti" dedi.

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANI ÖMER ÇELİK: ELEKTRİKTEN OLABİLİR

AB (Avrupa Birliği) Bakanı ve Adana Milletvekili Ömer Çelik, konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Ben Brüksel'deyim. Olayı duyunca Vali beyi aradım. Aladağ ilçesinde zaten kendisi. 13 kaybımız var, Allah rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun. İçişleri Bakanı ile görüştük. Milli Eğitim Bakanımızla birlikte Adana'ya geçiyorlar. Ben de temaslarımı yapıp direkt Adana'ya uçacağım. Acı bir haber. 13 kardeşimizin hayatını kaybetmesi. Türkiye'nin başı sağolsun. Olay nasıl oldu araştırılacak. Umarım sayı artmaz ama benim aldığım bilgilerde durum açıklığa kavuşuncaya kadar çelişkiler olabilir. Vali beyden aldım ben de 13 ölü sayısını. Resmi açıklamayı yaparlar. İlk aldığım bilgiler bu şekildeydi. Elektrikten kaynaklanmış olabileceğini değerlendiriyorlar" dedi.

MECLİS'TE BÜYÜK HÜZÜN

TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) Genel Kurulu'nda Milli Eğitim Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşüldü. Görüşmeler sırasında, aralarında Adana Milletvekilleri Fatma Güldemet Sarı ve Necdet Ünüvar'ın da bulunduğu bazı AK Parti milletvekilleri, Adana'nın Aladağ ilçesinde bir öğrenci yurdunda çıkan yangın hakkında yetkililerden bilgi almaya çalıştı. Milletvekillerinin üzgün olduğu gözlemlendi.

"İHMAL VARSA SORUMLULAR CEZASINI ÇEKECEKTİR"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Adana'nın Aladağ ilçesindeki Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu'nda incelemelerde bulundu.

İncelemelerin ardından basına açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan, bir eğitmenin küçük yaşta çocuğunun da yaşamını yitirdiği yangın ile alakalı olarak, "Bakanlık olarak 32 kişilik psikososyal ekiplerimiz sahada. Adli tıp ve hastanede görev yapıyorlar. Bakanlarımızla ailelerimizin yanında acılarını paylaşmak için buradayız. Sonuna kadar araştırılacak bu durum. Bugün acıyı paylaşmak için burada ailelerin yanındayız Bizim de evlatlarımız var, gerçekten çok derinden yüreğimiz yandı. Şu an olay yerini gördük brifing aldık, hastanelere gidip ailelerin acılarını paylaşacağız. 22 yaralımızın durumları hakkında bilgi alacağız. Milletimizin başı sağolsun, çok büyük bir acı yaşadık. Araştırmalar yapılıyor. Yangın merdiveninin kilitli olduğu sadece iddia, sonuna kadar araştırılacak. En az bir ihmali olanlar cezasını çekecekler" şeklinde konuştu.

EMİNE ERDOĞAN: "ÜZÜNTÜ İÇİNDEYİZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Adana Aladağ'da meydana gelen yurt yangınına ilişkin olarak, "İçlerimiz yandı, derin bir üzüntü içindeyiz. Allah bir daha böyle facialar hiç kimseye yaşatmasın" açıklamasını yaptı.

VEYSİ KAYNAK: "ELEKTRİK KONTAĞINDAN"

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Adana'nın Aladağ ilçesindeki özel öğrenci yurdunda çıkan yangın ile ilgili olarak "İlk verilen bilgiler, bu yangının trafodaki elektrik kontağından çıktığı yönünde. Elektrik kontağından çıkması muhtemel diyorlar" şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, hastane çıkışında yaptığı açıklamada ise, Türkiye'nin acı bir olayı hep birlikte yaşadığını söyleyerek, "Öncelikle büyük geçmiş olsun. Aladağ'da bugün maalesef çok acı bir olayı hep beraber yaşadık, milletimiz beraber yaşadı. Akşam 19.30 sıralarında yangın neticesinde bir yurtta 12 vefat var, 10'u çocuk 2'si yetişkin. 24 yaralımız var. Değerli İçişleri Bakanımız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız, AK Parti Genel Başkan Yardımcımız, Adana milletvekillerimizle birlikte Aladağ'a gittik" dedi.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, yangının çıkış sebebinin daha netleşmediği vurgusunu yaparak, "Tabi yangının çıkış sebebiyle ilgili Aladağ Savcılığı hemen duruma vaziyet etmiş. Bir keşif yapılacağını ifade ettiler. İlk verilen bilgiler, bu yangının trafodaki elektrik kontağından çıktığı... Çıkması muhtemel diyorlar. Tabii ahşap kaplamalar var, strafor, yalıtımlar var bunlar tutuşmuşlar. Çocuklarımızın bir kısmında atlamaları sonucunda ayaklarında kırıklar var, bir kısmının dumandan etkilenmeleri sonucu hastalıkları var. Tabii bu arada vefat edenler, adli tıptaki otopsilerden sonra defnedilecekler. Milletimizin başı sağolsun, büyük geçmiş olsun. Geride kalanlara acil şifalar diliyoruz" şeklinde konuştu. Olaya ilişkin araştırmaların devam edeceğini belirten Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, olayın bütün yönleriyle yargı tarafından soruşturulacağını dile getirerek, bir yandan da yangına karşı tedbirler ile alakalı olarak gerekli çalışma ve araştırmaların yapılacağını belirtti.

Basına yansıyan ve bazı tarafların kasıtlı yaptığı haberleri yalanlayan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, yurdun Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından izinli ve ruhsatlı olduğunu belirtti. Yurdun ruhsatsız olduğu haberlerine karşı açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak konuşmasına şöyle devam ederek, "O Bakanlığımız kendi çalışmalarını yapacaktır, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız psikososyal destek yönünden, olayın ilk anından itibaren 32 görevlisiyle sahada. Biz hem yaralananların hem de hayatını kaybeden çocuklarımızın, yavrularımızın ailelerinin yanında olacağız. Neticede olaya sebebiyet veren, yangına sebebiyet veren her neyse bu ortaya çıkacaktır ve sorumlularla ilgili işlemler yapılacaktır. Şimdilik böyle söylemekle yetinelim. Büyük bir acı ve dram halen sıcak" dedi.

Bir gazetecinin "Tören yapılacak mı?" şeklindeki sorduğu soruüzerine ise Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, "Tören ile alakalı olarak ailelerin tutumu çok önemli. Ne diyecekler, ne isteyecekler, Adana Valimiz olayın en başından beri Aladağ'da, bizimle beraber döndü. Ailelerle temas kuracaktır. Ama cenazelerin nakli ve defni için biz hükümet olarak, valilik olarak görevde olacağız." yanıtını verdi.
Son Güncelleme: 08.12.2016 23:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.